O saunach

Popularne sauny i ich rodzaje

Rodzaje

Istnieje wiele różnych rodzajów saun, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: ciepło. Sauny są zaprojektowane tak, aby podnieść temperaturę ciała i wywołać efekt pocenia się. To z kolei pomaga wyeliminować toksyny oraz pozwala mięśniom się odprężyć. Korzystanie z sauny poleca się osobom chcącym zgubić kilka kilogramów, jak i tym prowadzącym bardzo intensywny tryb życia.

sauna sucha
Realizacja Spa-system

Sauna i jej krótka historia

Sauny zostały upowszechnione przez Finów, chociaż to nie oni je wynaleźli. Zawdzięczamy im jednak nazwę. Sauna to po fińsku mały pokoik lub pomieszczenie z drewna. Niegdyś nie służyły one celom relaksacyjnym, używano ich, aby im przetrwać długie zimy, podczas których odnotowywano skrajnie niskie temperatury. Dzisiejsza sauna na wymiar nie służy nam do ogrzania się. Korzystamy z nich w celach zdrowotnych i estetycznych. Regularne sesje w saunie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, jak i wygląd ciała. Niejako ekwiwalentami saun, które spełniają podobne funkcje, i które spotkać można praktycznie na całym świecie, są między innymi łaźnie czy chociażby ruskie banie.

sauna sucha

Mokre i suche sauny na wymiar – czym się od siebie różnią?

Istnieją dwa główne rodzaje sauny: mokra i sucha. Różnice między nimi są znaczące. Sauny mokre wykorzystują wodę do wytworzenia dużej ilości pary wodnej, która wypełnia pomieszczenie. Producent saun mokrych zazwyczaj projektuje drewniane sauny z piecykiem i ławkami, na których można usiąść lub położyć się podczas sesji w saunie. Temperatura w saunie mokrej jest znacznie niższa – to maksymalnie 50 stopni Celsjusza. Parę wodną uzyskujemy poprzez polewanie podgrzanych przez piec, specjalnych kamieni. Jeśli chodzi natomiast o temperaturę w saunie suchej, może ona wynosić nawet do 110 stopni. W tym przypadku to specjalne grzejniki mają za zadanie podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu. Sauna sucha to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą porządnie się wypocić i pozbyć z organizmu toksyn, poświęcając na to zdecydowanie mniej czasu.

Budowa sauny infrared – jak wygląda?

A czym charakteryzują się sauny infrared? Jeśli chodzi o ten wyjątkowy typ sauny producent wykorzystał podczerwień. Służy ona do ogrzania ciał znajdujących się w pomieszczeniu osób. Jak to działa? Sauna na podczerwień to zasadniczo zamknięta przestrzeń z elementem grzewczym. Grzejniki są zwykle umieszczone w ścianach i emitują światło podczerwone, które ogrzewa całe pomieszczenie. Ściany sauny wykonane są z drewna lub kamienia i pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz. Ten typ sauny nie tylko powoduje pocenie, ale i spalanie tłuszczu. Poleca się korzystanie z niej zwłaszcza w celach regeneracyjnych.